Három újabb adatbázishoz kapott ingyenes próbalehetőséget a MOME. Ebben a hónapban elérhető lesz az egyetem területéről a ProQuest-Alexander Street Art and Architecture in Video, illetve Fashion Studies Online, valamint a GALE kiadó Pop Culture Collection adatbázisa.
Az Alexander Street két adatbázisa egyedülálló audiovizuális tartalmakat kínál, elsősorban a művészet, az építészet és a divat témaköreiben.
Az Art and Architecture in Video adatbázis 500 órányi filmanyagot tartalmaz, melyek olyan művészeti korokat és stílusokat tárgyalnak, mint például a reneszánsz, a neoklasszicizmus, a romantika, és nem utolsósorban a modern és a kortárs művészet. Ez a széleskörű tartalomszolgáltatás teszi nélkülözhetetlenné az adatbázist mind a tudományos munkához, mind pedig a gyakorlati felhasználáshoz, hozzáférést nyújtva olyan jelentős mennyiségű információanyaghoz a legmeghatározóbb művészekhez és munkáikhoz kapcsolódóan, melyek inspirálni tudják napjaink festőművészeit, építészeit, designereit és kritikusait is.
Az adatbázis partnerei:
- A&E Television Networks
- British Broadcasting Corporation
- Danish Broadcasting Corporation
- Documentary Educational Resources
- First Run Features
- Kino International
- Michael Blackwood Productions
- Point du Jour International
- Arthaus Musik
- Filmakers Library
- Icarus Films
- Entertainment One, Ltd
- Janson Media
- Landmark Media
- Nordic World
- Zeitgeist Films
Legfőbb sajátosságok:
- Az adatbázisban található videók megoszthatóak és hivatkozhatóak
- Saját klip készíthető, vágható
- Lejátszási lista kialakításának és megosztásának a lehetősége
- A videókhoz rendelt feliratok megjelenítése vagy elrejtése
Az adatbázisról részletesebb, angol nyelvű leírást ezen a linken olvashattok.
A Fashion Studies Online: The Videofashion Library mintegy 1200 órányi videóanyagával, az elmúlt 40 év divattermésének szemléletes reprezentációja. A filmek csaknem 80 százaléka exkluzív tartalom, több mint 1000 órányi felvétel csak és kizárólag ebből az adatbázisból érhető el.
Mit tartalmaz?
A gyűjtemény változatos videótartalommal szolgál nem csak a kulisszák mögötti munkákkal, hanem a már boltban kapható, illetve a milánói, párizsi, londoni vagy New York-i kifutókon megjelenő kész kollekciókkal kapcsolatosan is. Bemutatja a világ vezető tervezőinek évtizedes munkáját és a legfontosabb divatházakat, mint például:
- Giorgio Armani
- Chanel
- Oscar de la Renta
- Christian Dior
- Fendi
- Dolce & Gabbana
- Jean Paul Gaultier
- Marc Jacobs
- Donna Karan
- Michael Kors
- Karl Lagerfeld
- Ralph Lauren
- Yves Saint Laurent
- Alexander McQueen
- Valentino
- Versace
- Vera Wang
- Vivienne Westwood
A Fashion Studies Online központi témakörei:
- Tervezők és divatházak
- Textilek és anyagok
- Viselettörténet
- Jelmeztörténet
- Divattörténet
- Karrier a divat világában
- Divatkiegészítők
- Kereskedelem és marketing
- Társadalom- és kultúratörténet
Az adatbázisról részletesebb, angol nyelvű leírást itt olvashattok.
A Proquest – Alexander Street két adatbázisának próbaverziója 2018. október 31-ig érhető el a MOME számítógép-hálózatáról.
Október 23-ig a GALE kiadó is ingyenes kísérleti hozzáférést biztosít a MOME számára a Pop Culture Collection adatbázisához. Az adatbázis számos olyan tudományos folyóiratba enged betekintést, melyek cikkeikben a populáris kultúrát helyezik vizsgálódásuk fókuszába, hasznos információkat nyújtva a társadalomtudományok, a történelem, a művészet vagy a szabad bölcsészetek kutatóinak.
A Gale Pop Culture Collection főbb sajátosságai:
- Összehangolva a Google szolgáltatásaival – Gmail, Classroom, Drive, Docs stb. – lehetővé teszi a felhasználók számára a publikációk egyszerű mentését, megosztását és letöltését, ezzel segítve az oktatókat abban, hogy növelni tudják diákjaik elköteleződését az adott terület iránt, együttműködésre ösztönözzék és kritikai gondolkodásra serkentsék őket, bárhonnan, bármilyen eszközről.
- A Microsoft segédprogramjaival a felhasználók tárolhatják és meg is oszthatják a fájlokat a Gale-tartalmak OneDrive-ra való letöltésével és könnyedén át is helyezhetik őket más Microsoft-programokba, mint pl. a OneNote és a Classroom.
- Az adatbázis jellegzetessége, hogy további cikkeket ajánl érdeklődésünknek megfelelően, így biztosítva a kapcsolódó tartalmak még dinamikusabb, még relevánsabb megjelenítését.
- A ’Topic Finder’ vizuális keresőeszköz lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy újabb, a témájukhoz tartozó keresési eredményeikhez sokoldalúan kapcsolódó oldalakat fedezzenek fel.
- Összetett keresőfelület, mely lehetővé teszi a megjelenési dátumra, dokumentumtípusra, a dokumentum címére, tárgyszavakra, vagy például a teljes szövegű dokumentumokra való keresést is.
- Automatikusan hoz létre APA és MLA típusú hivatkozásokat, melyeket könnyedén importálhatunk olyan hivatkozás-kezelő programokba, mint az EasyBib, az EndNote, a ProCite, a Reference Manager vagy a RefWorks.
- Korlátozások nélküli nyomtatási, letöltési és megosztási lehetőség.