Három újabb adatbázishoz kapott ingyenes próbalehetőséget a MOME. Ebben a hónapban elérhető lesz az egyetem területéről a ProQuest-Alexander Street Art and Architecture in Video, illetve Fashion Studies Online, valamint a GALE kiadó Pop Culture Collection adatbázisa.

Forrás: alexanderstreet.com

Az Alexander Street két adatbázisa egyedülálló audiovizuális tartalmakat kínál, elsősorban a művészet, az építészet és a divat témaköreiben.
Az Art and Architecture in Video adatbázis 500 órányi filmanyagot tartalmaz, melyek olyan művészeti korokat és stílusokat tárgyalnak, mint például a reneszánsz, a neoklasszicizmus, a romantika, és nem utolsósorban a modern és a kortárs művészet. Ez a széleskörű tartalomszolgáltatás teszi nélkülözhetetlenné az adatbázist mind a tudományos munkához, mind pedig a gyakorlati felhasználáshoz, hozzáférést nyújtva olyan jelentős mennyiségű információanyaghoz a legmeghatározóbb művészekhez és munkáikhoz kapcsolódóan, melyek inspirálni tudják napjaink festőművészeit, építészeit, designereit és kritikusait is.

Az adatbázis partnerei:

• A&E Television Networks
  • British Broadcasting Corporation
  • Danish Broadcasting Corporation
  • Documentary Educational Resources
  • First Run Features
  • Kino International
  • Michael Blackwood Productions
  • Point du Jour International
  • Arthaus Musik
  • Filmakers Library
  • Icarus Films
  • Entertainment One, Ltd
  • Janson Media
  • Landmark Media
  • Nordic World
  • Zeitgeist Films

Legfőbb sajátosságok:

• Az adatbázisban található videók megoszthatóak és hivatkozhatóak
  • Saját klip készíthető, vágható
  • Lejátszási lista kialakításának és megosztásának a lehetősége
  • A videókhoz rendelt feliratok megjelenítése vagy elrejtése

Az adatbázisról részletesebb, angol nyelvű leírást ezen a linken olvashattok.

Forrás: alexanderstreet.com

A Fashion Studies Online: The Videofashion Library mintegy 1200 órányi videóanyagával, az elmúlt 40 év divattermésének szemléletes reprezentációja. A filmek csaknem 80 százaléka exkluzív tartalom, több mint 1000 órányi felvétel csak és kizárólag ebből az adatbázisból érhető el.

Mit tartalmaz?

A gyűjtemény változatos videótartalommal szolgál nem csak a kulisszák mögötti munkákkal, hanem a már boltban kapható, illetve a milánói, párizsi, londoni vagy New York-i kifutókon megjelenő kész kollekciókkal kapcsolatosan is. Bemutatja a világ vezető tervezőinek évtizedes munkáját és a legfontosabb divatházakat, mint például:

• Giorgio Armani
  • Chanel
  • Oscar de la Renta
  • Christian Dior
  • Fendi
  • Dolce & Gabbana
  • Jean Paul Gaultier
  • Marc Jacobs
  • Donna Karan
  • Michael Kors
  • Karl Lagerfeld
  • Ralph Lauren
  • Yves Saint Laurent
  • Alexander McQueen
  • Valentino
  • Versace
  • Vera Wang
  • Vivienne Westwood

A Fashion Studies Online központi témakörei:

• Tervezők és divatházak
  • Textilek és anyagok
  • Viselettörténet
  • Jelmeztörténet
  • Divattörténet
  • Karrier a divat világában
  • Divatkiegészítők
  • Kereskedelem és marketing
  • Társadalom- és kultúratörténet

Az adatbázisról részletesebb, angol nyelvű leírást itt olvashattok.
A Proquest – Alexander Street két adatbázisának próbaverziója 2018. október 31-ig érhető el a MOME számítógép-hálózatáról.

GALE – Pop Culture Collection

Forrás: cengage.com

Október 23-ig a GALE kiadó is ingyenes kísérleti hozzáférést biztosít a MOME számára a Pop Culture Collection adatbázisához. Az adatbázis számos olyan tudományos folyóiratba enged betekintést, melyek cikkeikben a populáris kultúrát helyezik vizsgálódásuk fókuszába, hasznos információkat nyújtva a társadalomtudományok, a történelem, a művészet vagy a szabad bölcsészetek kutatóinak.

A Gale Pop Culture Collection főbb sajátosságai:

• Összehangolva a Google szolgáltatásaival – Gmail, Classroom, Drive, Docs stb. – lehetővé teszi a felhasználók számára a publikációk egyszerű mentését, megosztását és letöltését, ezzel segítve az oktatókat abban, hogy növelni tudják diákjaik elköteleződését az adott terület iránt, együttműködésre ösztönözzék és kritikai gondolkodásra serkentsék őket, bárhonnan, bármilyen eszközről.
  • A Microsoft segédprogramjaival a felhasználók tárolhatják és meg is oszthatják a fájlokat a Gale-tartalmak OneDrive-ra való letöltésével és könnyedén át is helyezhetik őket más Microsoft-programokba, mint pl. a OneNote és a Classroom.
  • Az adatbázis jellegzetessége, hogy további cikkeket ajánl érdeklődésünknek megfelelően, így biztosítva a kapcsolódó tartalmak még dinamikusabb, még relevánsabb megjelenítését.
  • A ’Topic Finder’ vizuális keresőeszköz lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy újabb, a témájukhoz tartozó keresési eredményeikhez sokoldalúan kapcsolódó oldalakat fedezzenek fel.
  • Összetett keresőfelület, mely lehetővé teszi a megjelenési dátumra, dokumentumtípusra, a dokumentum címére, tárgyszavakra, vagy például a teljes szövegű dokumentumokra való keresést is.
  • Automatikusan hoz létre APA és MLA típusú hivatkozásokat, melyeket könnyedén importálhatunk olyan hivatkozás-kezelő programokba, mint az EasyBib, az EndNote, a ProCite, a Reference Manager vagy a RefWorks.
  • Korlátozások nélküli nyomtatási, letöltési és megosztási lehetőség.